Proč Kuba?
Na tento karibský ostrov jsme se s přítelem dostali více méně náhodou. Pokud si matně pamatujete zprávy z loňského roku, tak si možná vybavíte, že v prosinci razantně poklesl kurz rublu. Tohoto výhodného kurzu jsme využili a koupili tak u ruské letecké společnosti Aeroflot zpáteční letenky Praha - Moskva - Havana za 13 500 Kč na osobu.
Rozhodli jsme se zůstat na Kubě v červenci 16 dní a zkusit si ostrov co nejvíce projet. Naše trasa byla Havana - Santiago de Cuba - Baracoa - Trinidad a nakonec zase Havana.
O Kubě
Většina z vás nejspíš ví, že na Kubě stále vládne rodina Castrů. Dlouhou dobu vládl Fidel a nyní vládne jeho mladší bratr Raúl. Tato epocha Kuby začala v roce 1959, kdy definitivně ostrov opustil prezident Batista a Fidel se svými lidmi nastolil komunismus. Odkaz této události je všudypřítomný i dnes. U dálnic jsou místo bilboardů s reklamou, bilboardy s tématikou revoluce. Každé město má svoje náměstí revoluce a i v zapadlé vesnici vidíte hesla tipu Viva Fidel! Kubánci se touto revolucí od Spojených států dost izolovali a až donedávna byla Kuba Američanům zapovězená.
Komunismus z Kuby udělal velmi specifickou zemi, jeden příklad za všechny - tak jako v Československu před listopadem 89 existovaly dvě měny - koruny a bony, tak na Kubě existují pesa konvertibilní (CUC) a pesa národní (CUP). Měna CUC je turistická a CUP je pro Kubánce. Průměrný kubánský měsíční plat je zhruba 800 Kč. Pokud však Kubánci pracují s turisty, tak se jejich vydělané peníze pohybují řádově jinde. Tito Kubánci se potom mají samozřejmě lépe - mají TV, auto a podobné vymoženosti. Kubánci pracující pro stát bydlí v polorozbořených domech, které nijak neopravují a nemají peníze na žádný luxus - není myslitelné, že by si například našetřili na starý automobil.
Spoustu rodin se živí pronajímáním pokojů turistům, což je povolený druh podnikání, další taxikaří a mnoho dalších neodmítá melouchy. Kolikrát jsme slyšeli dotaz typu "nepotřebujete něco?" se nedá spočítat. Pokud budete cokoliv potřebovat, rozhodně najdete Kubánce, který vám službu za bakšiš zařídí. Legální ubytování je pouze dvojího druhu a to v již zmíněném pronájmu u rodin (casa particular) a nebo ve státním hotelu. Není povolené spát u lidí, kteří nemají licenci a nebo v přírodě.
Co je pro cestovatele příjemné, je fakt, že Kuba je skutečně bezpečná země. Ani v pozdních nočních hodinách jsme se při procházkách po městech necítili v ohrožení.
1. den - Cesta z Prahy do Havany
Začátek cesty nebyl úplně ideální, jelikož nás po dvouhodinovém letu do Moskvy čekalo v Moskvě dlouhé čekání na navazující let do Havany. Deset hodin strávených na letišti nebylo zrovna příjemné a možná to bylo dáno i tím, že jsme odlétali z Prahy v jednu ráno a byli jsme velmi unavení. Let do Havany trval něco málo přes jedenáct hodin. Během letu dostanete dvakrát teplé jídlo, ale rozlučte se s alkoholem na palubě Aeroflotu - ten se nepodává.
Po dlouhém dnu na cestě nás v Havaně čekala další nepříjemnost a to kontrola na imigračním. Z nějakého důvodu jsme se jim nezdáli, a proto si nás odvedli stranou a jiný imigrační úředník se nás začal detailně vyptávat a vše si poctivě zapisoval. Padaly otázky typu: kde pracujete/ studujete, kolik máte sebou peněz, kam se vydáte a co chcete vidět, jakou elektroniku sebou vezete - vyjmenovat a počet kusů. Po patnácti minutách o nás vše zjistil a my si konečně mohli jít pro zavazadla. Na ty jsme čekali více než půl hodiny, ale naštěstí nakonec přijela a my si mohli jít do směnárny vyměnit peníze (cca 1€ = 1CUC, 1 CUC = 24 CUP, 1 CUP = 1Kč) a poté odjet do casy particular.
Ve směnárně jsme měli štěstí, protože jsme tam potkali další dvě cestovatelky z ČR, které měly namířeno do stejné casy particular a to k paní Heleně. Společně jsme se tedy svezli a sdíleli náklady na taxi (25 CUC taxi). Po ubytování jsme vyrazili do nedaleké restaurace na mojito, daiquiri a pivo. Pak následoval dlouhý a tvrdý spánek.
![]() |
2. den - První den v Havaně
První den v Havaně jsme pojali jako oťukávací a nenáročný den. Po výtečné snídani u paní Heleny (3 CUC/osoba) plné tropického ovoce jsme se vydali do Havany taxíkem (2 CUC). Zastavili jsme si krásné staré americké auto a nechali se zavést do centra, odkud jsme se vydali objevovat město. Havanu jsme si prošli křížem krážem. Naprosto nás okouzlilo náměstí Plaza Vieja ve staré Havaně, kde jsme také pokuřovali náš první kubánský doutník koupený v nedalekém muzeu tabáku (Museo del Tabaco, Calle Mercaderes). Večer jsme si zašli na paellu s mořskými plody a také na koktejly.
Náš taxík |
Na druhém břehu Castillo de Morro |
Monumento a Maximo Gomez
|
Muzeum Revoluce
|
Nádherná Plaza Vieja
|
Uličky Havany |
Luxusní paella za cca 7 CUC v restauraci El Balkon
|
3. den - Druhý den v Havaně
Druhý den jsme začali prohlídku města u Kapitolu (Capitolio Nacional). Kvůli právě probíhající rekonstrukci jsme se ale nemohli jít podívat dovnitř. Rozhodli jsme se, že tedy navštívíme nadalekou továrnu na doutníky (Real Fabrca de Tabaco Partagás). Továrna byla však také zavřená, tak jsme alespoň navštívili obchod s doutníky. Vydali jsme se tedy dál a objevili jsme vyhlídkový autobus, který vyjíždí naproti od Kapitolu - HabanaBusTour. Trošku jsme se báli ceny, ale velmi mile nás překvapili, platili jsme pouze 5 CUC za osobu. Projížďka trvala cca 90 minut a projeli jsme skoro celou Havanu. Určitě nevynechejte.
Po projížďce nám vyschlo v ústech a rozhodli jsme se, že je ideální čas na polední drink. Na doporučení paní Heleny jsme zašli do restaurace/ baru La Torre (kousek od hotelu Nacional a zmrzlinářství Le Coppelia). Tento bar se nachází ve 33. patře a vy se při pití drinků (drink 3 CUC) kocháte úžasným výhledem na Havanu, zatímco za okny krouží supi.
Po osvěžení jsme dále pokračovali do slavného Hotelu Nacional. Chvíli jsme poseděli v hotelovém parku pod palmami a pozorovali oceán. Poté jsme se zpět taxíkem přesunuli do Staré Havany na náměstí Plaza de Armas. Trošku jsme se prošli, vyměnili peníze, koupili doutníky, rum a zašli jsme na paellu tentokrát do restaurace La Paella (dražší, velmi turistické a velké zklamání). Večer jsme si zabalili, protože nás další den odpoledne čekal odlet do Santiaga de Cuba.
Po osvěžení jsme dále pokračovali do slavného Hotelu Nacional. Chvíli jsme poseděli v hotelovém parku pod palmami a pozorovali oceán. Poté jsme se zpět taxíkem přesunuli do Staré Havany na náměstí Plaza de Armas. Trošku jsme se prošli, vyměnili peníze, koupili doutníky, rum a zašli jsme na paellu tentokrát do restaurace La Paella (dražší, velmi turistické a velké zklamání). Večer jsme si zabalili, protože nás další den odpoledne čekal odlet do Santiaga de Cuba.
![]() |
Kapitol a krásné americké auto |
Rekonstrukce Kapitolu
|
Domy naproti Kapitolu |
Rozbořené domy v Havaně
|
Továrna na doutníky
|
Výhled z autobusu |
Plaza de la Revolucion
|
Havana na dlani z baru La Torre
|
Kroužící supi
|
Drinky v La Torre
|
Hotel Nacional |
Plaza de Armas
|
Kostel v Havaně
|
4. den - Třetí den v Havaně a odpolední odlet do Santiaga
Jelikož náš let do Santiaga byl až v 15.30, rozhodli jsme se, že ještě dopoledne v Havaně navštívíme nedaleký hřbitov (Cementerio de Cristobal Colon). Cena vstupného byla 5 CUC, což nás trošku zaskočilo, ale i přesto jsme se rozhodli si ho prohlédnout. Hřbitov je to obrovský, všude je spousta mramoru, a když jsme odcházeli, tak jsme tam dokonce potkali i jednoho Kubánce, který kdysi pracoval ve Vysokém Mýtu a stále si pamatoval pár slov česky.
Bohužel jsme se s ním museli rozloučit, skočit si pro zavazadla a pak na nás čekal domluvený taxík (15 CUC), který nás odvezl na letiště. Letenky jsem kupovala již v únoru a cena byla 270 $ pro dvě osoby. Letěli jsme s Cubana airlines.
Terminál 1 je velmi ve špatném stavu, vše vypadá ošuntěle, na oknech jsou nalepeny neprůhledné folie a korunují to toalety. Nečekejte prkýnko ani mýdlo. Buďte rádi, že se dveře dají zavřít a záchod spláchnout. V Santiagu nás čekal předem domluvený odvoz, který nám zajistila paní Helena a ten nás zavezl rovnou do další casy particular.
![]() |
Ručně vyplněný boarding pass |
Uvnitř terminálu
|
Naše letadlo Antonov AN-158
|
![]() |
Pohled z letadla |
S Havanou jsme se tedy rozloučili a v příštím díle bude pokračování ze Santiaga de Cuba. :)
Klára
Super článek a parádní cestovatelská inspirace! Kuba je na mém seznamu, určitě se tam chci také podívat. Moc se mi líbí fotky, hlavně pro ta americká auta mám teda slabost a dostala jsem při čtení chuť na nějaký drink :-D Těším se na pokračování! Měj se krásně, Anet. http://aonway.com/
OdpovědětVymazatKuba byla nádherná! Určitě moc doporučuju! :) A ty drinky u oceánu... <3 K.
Vymazat